Shopee zwija się z Polski To koniec platformy w naszym kraju

shopee kończy działalność

Z dnia na dzień stracili źródło sprzedaży, czy mogą zaskarżyć spółkę? Pojawia się Waluta Europejska nadal traci wartość w stosunku do dolara też pytanie, czy Shopee może odsprzedać swoją bazę użytkowników. Shopee zadebiutowało w Polsce we wrześniu 2021 roku. Platforma od początku postawiła na intensywne działania marketingowe. Do reklam zatrudniała znane w naszym kraju gwiazdy, jak np. To jednak nie wystarczyło.

Niestety, nie znamy powodów zamknięcia Shopee Polska, chociaż możemy się domyślać, co się stało. Serwis prawdopodobnie nie osiągnął wystarczającej rentowności. Wobec tego ktoś na górze podjął decyzję o zamknięciu platformy. Może to dziwić, bo Shopee odwiedzało więcej Polaków, niż Aliexpress. Shopee, czyli singapurska platforma e-commerce wydała dzisiaj bardzo zaskakujący komunikat.

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych może nałożyć karę w wysokości do 10 lub 20 mln euro lub do 4 proc. Całkowitego rocznego obrotu firmy z poprzedniego roku. Porównanie z Allegro nie bierze się jednak znikąd – sprzedawcy mogą bowiem otwierać swoje własne “sklepy” na tej platformie i sprzedawać swoje produkty. A znajdziemy tam w zasadzie wszystko – od ubrań, przez kosmetyki, po… Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.

Shopee znika z Polski. I to szybko

Sprawdź, co możesz zrobić.

Katarzyna Mensing-Wiese. W Polsce potencjał nie był mały. We wrześniu Wirtualne Media pisały, że po roku działalności na platformie Shopee w Polsce sprzedawało 53 tys. Sprzedawców z Polski, a liczba kupujących dziennie wynosiła setki tysięcy. Portal podawał za Mediapanelem, że w październiku 2022 r.

  1. Przed nią byli tylko AliExpress, MediaExpert i, oczywiście, Allegro.
  2. Radca prawny Maciej Gawroński, partner w kancelarii Gawroński & Partners, wskazuje, że jest kilka dróg do tego, żeby przenieść bazę klientów na inną firmę.
  3. Firma ogłosiła zakończenie działalności.
  4. Okazuje się teraz, że powodem były plany zamknięcia.

Zakupy w Internecie. Na co należy zwrócić uwagę?

shopee kończy działalność

Z kolei konkurencja z pewnością jest zainteresowana przejęciem baz klientów Shopee. Radca prawny Maciej Gawroński, partner w kancelarii Gawroński & Partners, wskazuje, że jest Gospodarka Chin w odzysku kilka dróg do tego, żeby przenieść bazę klientów na inną firmę. — Można sprzedać spółkę, która posiada bazę danych, następnie podjąć działania do połączenia albo spółek, albo tylko baz danych. Można też “po prostu” przenieść bazę danych klientów. Wtedy należałoby w ciągu 30 dni wystąpić o zgody osób objętych przekazaniem, na dalsze przetwarzanie ich danych – mówi mec.

Piwo z internetu. Rząd szykuje zmiany

Szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez uprzedniej, wyraźnej zgody Ringier Axel Springer Polska sp. Wyjątek stanowią sytuacje, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Shopee to azjatycka platforma e-commerce, która rozpoczęła swoją działalność w Polsce we wrześniu 2021 roku. Wiele osób kojarzy sklep z popularną reklamą, której charakterystyczna melodia długo nie mogła opuścić głów potencjalnych klientów. Jednocześnie platforma zapewnia, że wszystkie zamówienia, złożone przed tym terminem, zostaną zrealizowane i otrzymają odpowiednie wsparcie oraz obsługę.

Konwersji, czyli uzyskania zgód na przetwarzanie danych. — Nawet, jak się zaproponuje jakieś gratisy, to i tak część ludzi przeoczy informację, a części się nie będzie chciało klikać — dodaje mec. I podkreśla, że w każdym przypadku nie można pominąć RODO, bo to droga do kary. To zaś oznacza, że osoby, które robiły zakupy na platformie, nie powinny się bać o swoje dane po zamknięciu Shopee.

Trzeba więc doprowadzić do tego, żeby obie bazy były u jednego administratora – kwituje mec. Obecnie Shopee jest największą platformą e-commerce w Azji Południowo-Wschodniej, odwiedzaną przez 343 mln użytkowników miesięcznie. Żabka skierowała swoją najnowszą ofertę do miłośników gier komputerowych. Od teraz w sklepach sieci dostępne są kody, za które nabyć można wirtualną walutę, tzw. V-dolce, wykorzystywane w grze Fortnite. Zakup kodów w Żabce wiąże się z wieloma benefitami.

shopee kończy działalność

Platforma kończy swoją działalność nad Wisłą. Po zamknięciu działalności przez Shopee pojawiają się jednak pytania, czy można sprzedać bazę klientów, czy sprzedawcy mogą pozwać Shopee o utracone zyski? Prawnicy nie znają szczegółów umów, ale wskazują, że bazy mogą być sprzedane, a sprzedawcy mogliby się pokusić o pozew.

Shopee stara się wybić tym, że przekazuje pieniądze sprzedawcy dopiero w momencie, w którym potwierdzimy otrzymanie przesyłki w dobrym stanie. W razie problemów pozostaje nam kontakt z pomocą techniczną – ale ten zapewne będzie odbywać się z Singapurczykami. Shopee.pl, czyli polska wersja platformy z Singapuru działa od ok. września 2021 r. Wyraźnie irytowała nas swoimi reklamami, szczególnie przeróbką “Baby Shark”, by w ostatnich miesiącach nieco przycichnąć. Okazuje się teraz, że powodem były plany zamknięcia.

“Dziękujemy, że byliście z nami” — tymi słowami przedstawiciele Shopee kończą swój komunikat. Choć zaznacza, że przy ocenie tego, czy doszło do naruszenia umowy, trzeba by zbadać dokładnie treść umowy łączącej Shopee ze sprzedawcami. Z postów w mediach społecznościowych wynika, że spółka najwyraźniej trzymała całą sprawę zamknięcia platformy w tajemnicy do ostatniej chwili. — Pokazuje to, jak ważne jest przemyślenie i zaprojektowanie “opcji wyjścia” z wyprzedzeniem w taki sposób, by pogodzić wszystkie, czasem może sprzeczne, interesy — dodaje mec.

Shopee to platforma singapurskiej firmy Sea Shopee, która ruszyła na podbój Recenzja Brokera Nettrader europejskiego rynku, zaczynając właśnie od Polski. Mają tutaj dużą konkurencję w postaci Allegro, AliExpress i Allegro, zatem tak mocny marketing był konieczny, by wbić się w świadomość klientów. — Śledzę działalność Shopee, od kiedy platforma pojawiła się w Polsce. Jestem pod wrażeniem tego, jak przełamuje schematy, sprawiając, że zakupy online są dostępne i proste jak nigdy dotąd, jednocześnie zawierają w sobie wiele elementów zabawy. Zostając ambasadorem marki i otwierając własny sklep na Shopee, oferuję fanom łatwy i przyjemny dostęp do produktów, które zapraszają do świata Rock Polo — mówił wówczas celebryta. Firma dodaje, że teraz zamierza się skupić na “rynkach Azji i Ameryki Łacińskiej”.

Polska była pierwszym europejskim przyczółkiem Shopee. Shopee zadebiutowało w Hiszpanii, a następnie we Francji. Na tym ostatnim rynku marketplace długo jednak nie zagościł — już w lutym 2022 r. Firma ogłosiła zakończenie działalności. W oświadczeniu dla agencji Bloomberga przedstawiciele Shopee nazwali swoją obecność we Francji “krótkotrwałym pilotażem”.

Shopee miała ponad 9,4 mln użytkowników miesięcznie. Zajmowała więc czwarte miejsce w Polsce wśród e-platform. Przed nią byli tylko AliExpress, MediaExpert i, oczywiście, Allegro. Shopee nie jest pierwszą znaną na świecie platforma handlu internetowego, która nie poradziła sobie w Polsce. Swoich sił nad Wisłą spróbował ebay.